Staff

 

Headmaster

Mr. Michael Hall M.Sc. B.Ed   Headmaster

Deputy Principal

Jimmy Staunton B.A.,H.Dip.Ed.,P.G.D.Leadership and Mgmt.Dip.Biblical and Theological Studies   Deputy Principal, Geography

Assistant Principals

Fidelma Lipsett B.Comm.,H.Dip.Ed

Alfred Potter B.A (Mod.),H.Dip,Ed

Maire Hynes Dip.Des.,Dip.A.D.T

Fiona Kilroy B.Ed. (Home Economics)

 

Chaplain

 
Canon Patrick Bamber M.A., B.Th. Chaplain, R.E.

School Co-ordinators

 
Fiona Kilroy Junior School (1, 2, 3)
Liam Lynch Transition Year (4)
Alfred Potter Senior School (5, 6 )

Boarding 

 
   
Anthony Flores Boy’s Housemaster
Diane Potter Girl’s Housemistress
   

 Staff

 
Alan Brandon B.A.,  P.D.G.E. Mathematics
Alfred Potter B.A (Mod.),H.Dip,Ed French
Fidelma Lipsett B.Comm.,H.Dip.Ed Business
Pádraig Giblin B.Tech Ed., H.Dip Ed DCG, Technical Graphics, ICT
Colette O’Donnell B.comm.,H.Dip.Ed Dip.Ed Dip. in Typing Business Studies, Irish 
Paul McCormack, B.A.,(Mod.), H.Dip.Ed. Mathematics, Applied Mathematics.
Grainne O’Neill B.A.,H.Dip.Ed Geography
Eunice Hall H.E., R.E. 
Aoife Finnerty B.A., P.G.D.E. Mathematics
Karol O’Neill B.A., P.G.D.E. Special Educational Needs, Maths
Emer Breslin B.A. H.Dip Irish
Richard Mitchell M.A.,M.Div,H.Dip Ed. English 
James Gavin B.A.,H.Dip.Ed. Irish, Physical Education
Rita Shannon B.Sc.,H.Dip.Ed.,Teaching Dip. I.T Physics , Science 
Mary McIntyre B.A.,H.Dip.ed. Spanish

Garth Graham M.Sc., B.Ed., Dip.Ed.

Elayne McDermott

Physical Education, S.P.H.E.

Physical Education, Wellbeing (SPHE, CSPE), Geography

Michael Mooney B.Sc., P.G.D.E. Mathematics, Physical Education
Carol McGlone B.A. PGDE T.E.F.L. T.E.F.L.
Keith O’Donnell M.A. B.Mus.Ed. Dip. Mus.Ed H.Dip.Ed Music, C.S.P.E., History
Fiona Kilroy B.Ed. (Home Economics) Home Economics
Liam Lynch B.A., H.Dip in Ed., M.Sc Irish
Emily Tansey M.A., B.A. Int. H.Dip Ed. T.E.F.L German, English
Jennifer Caldwell B.A. P.G.C.E  History C.S.P.E., S.P.H.E., RSE
Tommy Cradock B.A. P.Ed. Physical Education, Geography, Wellbeing (CSPE, SPHE)
Deborah Moore B.A. P.G.D.E English, Geography 
Cecilia McGuinness B.A, M.A, Dip.Guidance/Counselling, H.Dip.Ed Careers Guidance, LCVP
Pauric Cassidy B.Sc. H.Dip Ed.  Construction Studies, MTW (Wood) 
Nicola Reddy M.Sc., H.Dip., P.G.D.E Biology, Science
Claire Treacy B.A., P.G.D.E. English, Geography
Sandra Tiernan B.Sc Ed PHD Chemistry, Science
Gerry Price Dip.Fam.St., Cert. S.E.N  S.N.A
Michelle Higgins B.Sc Ed Agricultural Science, Science
Sarah Kang Chinese
Tríona Cox B.A., P.D.G.E. English, History
Bryan Henry B.A., P.D.G.E. Business Studies, Accounting
Conor Brandon B.A., P.D.G.E. History, ICT
Selena Stinson B.A. P.D.G.E. English, History

 Miriam Martin

 Spanish

 Administration

 
 Gabrielle Craig   General Administration
Alma johnston General Administration
Helen Campbell  Accounts Administration
Audrey Barlow Accounts 
Angie Doherty Facilities 

Matron

 
Carmel Garvey  
   

Assistant Matron

 
Patricia Henry  

Catering Staff

 
Seamus Conway  Head Chef
   
   
   

Catering Assistants

 
   
   
Helen McLoughlin Catering Assistant
Mary Gaughan Catering Assistant
   

Maintenance Staff (Buildings/Grounds)

 
Alan Dunbar  
Harry Nairn  
 Michael Fabian  

Housekeeping Staff

 
   
Nina Gaffney  
Ann McGloine  

 

gabrielle alma angie and helen final

Reception staff: Gabrielle & Alma; Accounts and Facilities staff; Helen & Angie

Want to find out more about us?

Have a look at our online prospectus